dla dorosłego i dziecka

- 20% zniżki

do przeglądu (na zlecenie lekarza dentysty enel-med)

- 20% zniżki

Skorzystaj z super zniżek w enel-med stomatologia. Wypełnij formularz, oddzwonimy!

Bezpłatny przegląd stomatologiczny

- 20% zniżki na pantomogram

na konsultację ortodontyczną

na 2 pierwsze wypełnienia

Regulamin promocji

86,9 % 6 latków

ma aktywną próchnicę.

U polskiego 3-latka próchnicą objęte są średnio aż 3 zęby.

50% dzieci w wieku 3 lat ma zęby

z aktywnymi ubytkami próchnicowymi.

Wśród 18 latków aż 8,8% nie ma przynajmniej 1 zęba.

Ponad 1,72 % 12 latków nie ma już przynajmniej jednego zęba stałego.

Polski 5-latek ma średnio 5 zębów zaatakowanych próchnicą.

60% opiekunów 3-latków nie było

z dzieckiem jeszcze nigdy u stomatologa.

Próchnica wśród dzieci

Obecnie najczęstszą chorobą jamy ustnej u dzieci jest próchnica zębów.

Występuje ona 5 razy częściej niż druga najczęstsza choroba wśród dzieci – astma.

O próchnicy:

Czym jest próchnica zębów?

Etapy powstawania próchnicy

Wpływ próchnicy na zdrowie całego organizmu

O próchnicy:

czytaj więcej

Próchnica jest bakteryjną chorobą zakaźną tkanek twardych zęba, która na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej (niedostatecznego usuwania płytki nazębnej), powoduje wzrost bakterii chorobotwórczych. Bakterie produkują kwasy, będące głównym czynnikiem wywołania demineralizacji (rozpadu szkliwa), doprowadzając do ubytku.W procesie powstawania i rozwoju próchnicy główną rolę odgrywa 5 głównych czynników:

  1. obecność bakterii kwasotwórczych w zalegającej płytce nazębnej,
  2. obecność w jamie ustnej węglowodanów, które stanowią pożywkę dla bakterii i są rozkładane do kwasów niszczących następnie szkliwo zębów,
  3. podatność szkliwa, mające podłoże na przyjmowane w dzieciństwie leki lub uwarunkowania dziedziczne
  4. czas i częstość oddziaływania wymienionych wyżej czynników
  5. Brak prawidłowej higieny jamy ustnej i regularnych wizyt u lekarza dentysty
  1. Na powierzchni zęba pojawia się BIAŁA PLAMKA, spowodowane brakiem wapna i tworzeniem się płytki nazębnej. Dochodzi do powierzchniowej demineralizacji szkliwa, który jest etapem odwracalnym. Zastosowanie odpowiednich preparatów z fluorem zatrzyma proces, a pryzmaty szkliwne odbudują się.
  2. Jeśli nie zatrzymamy procesu demineralizacji, biała plamka ciemnieje i dochodzi do trwałego uszkodzenia szkliwa, jest to proces nieodwracalny. Szkliwo nie odbuduje się w procesie remineralizacji. Jednak znacząca część tkanki zęba może być uratowana, należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologia.
  3. Trzeci etap próchnicy to rozpad zębiny znajdującej się między szkliwem a miazgą. Pacjent może odczuwać ból zęba, który przy nagryzaniu, ciepłych lub zimnych posiłkach może być bardzo dokuczliwy. Zmiany chrobowe postępują, na skutek braku wapnia i fosforanów szkliwo pęka i powstaje ubytek. Leczenie polega na usunięciu zmienionej chorobowo tkanki i zabezpieczenia zęba wypełnieniem kompozytowym
  4. Etapem doprowadzającym do martwicy zęba jest zajecie miazgi, czyli tkanki znajdującej się w środku zęba. Zainfekowana miazga nie wytwarza zębiny będącej tkanką łączną między miazgą, co doprowadza do powstania ropy, niszczącej naczynia i nerwy wokół zęba. Ból zęba jest ciągły. Leczenie na tym etapie polega na uratowaniu zęba, jednak po wypełnieniu kanałów, ząb staje się martwy. Często wiąże się to z ekstrakcją zęba.

Bakterie próchnicotwórcze obecne w jamie ustnej dorosłego lub dziecka, które przedostały się do krwiobiegu, stanowią bezpośrednie zagrożenie dla najważniejszych narządów wewnętrznych człowieka. Jeśli dotrą do trzustki, mogą zaburzyć produkcję insuliny i sprzyjać rozwojowi cukrzycy. Jeśli zaatakują nerki, mogą nawet wywołać ich kłębuszkowe zapalenie. Jeśli przedostaną się do żołądka, sprzyjają owrzodzeniom. Wszystkie przewlekłe stany zapalne wywołane przez szkodliwe bakterie są niebezpieczne dla całego organizmu. Dodatkowo, bakterie znajdujące się we krwi aktywują odpowiedź immunologiczną, co może przyczyniać się do rozwoju alergii.


Nieleczona próchnica, oprócz samej utraty zębów, może powodować zaburzenia mowy, trudności w przeżuwaniu a co za tym idzie – zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Wpływ próchnicy na zdrowie całego organizmu

Etapy powstawania próchnicy

Czym jest próchnica zębów?

Jak zapobiec próchnicy?

Skorzystaj z GBT – zabiegu oczyszczania jamy ustnej

Czym jest zabieg GBT?

Opinia pacjentki Mai

Podejmij kroki, gdy Twoje dziecko jest wieku

0-3 lata

noworodek i maluch

3-6 lat

wiek przedszkolny

6-13 lat

wiek przedszkolny

szkoła podstawowa

Podejmij kroki, gdy Twoje dziecko jest wieku

czytaj więcej

Higiena

Poza szczoteczką i pastą dziecko powinno zacząć używać nici dentystycznej. W zębach stałych przestrzenie zębowe są ciaśniejsze i mogą w nich gromadzić się resztki jedzenia, a co za tym idzie – wzrasta ryzyko próchnicy. Nitkowanie powinno poprzedzać każde szczotkowanie zębów – należy je wykonywać minimum 2 razy na dobę, a najlepiej po każdym posiłku.

Pasta do zębów powinna zawierać od 6. roku życia 1450 ppm fluoru. Jeśli stomatolog zaleci, wprowadzamy też płukanki do zębów (często polecane w leczeniu ortodontycznego).

Dieta powinna pozostać bogata w warzywa i zawierać także porcję owoców oraz nabiał. Pamiętajmy o suplementacji witaminy D, ponieważ Polska jest krajem z deficytem ekspozycji na słońce. Zdrowe nawyki żywieniowe i unikanie słodyczy z pewnością pomogą dziecku zachować dobry stan uzębienia w przyszłości.

Dieta

Profilaktyka i wizyty u stomatologa

O ile dentysta nie zaleci częstszych spotkań, powinniśmy co 3-6 miesięcy stawiać się na przeglądzie. Proces wyrzynania się zębów stałych u dzieci przebiega różnie, często z nieprawidłowościami zgryzu. Regularne przeglądy dają szansę na wczesne skierowanie do ortodonty i podjęcie leczenia na wczesnym etapie.

Dzieci u których pojawiają się już pierwsze zęby stałe, powinny regularnie odwiedzać higienistkę stomatologiczną, która oczyści nieusuwalne już szczoteczką złogi osadu i kamienia nazębnego, a także wybarwi płytkę bakteryjną i przeprowadzi instruktaż higieny jamy ustnej.

W tym okresie – między 6. a 7. rokiem życia – u dziecka zaczyna się wymiana zębów mlecznych na stałe. Okres wymiany uzębienia jest bardzo ważny dla zdrowia jamy ustnej i zębów stałych dziecka.

Wiek przedszkolny niesie dla rodzica sporo wyzwań. Dzieci poznają nowe smaki, dieta jest bardziej urozmaicona, a w jamie ustnej dziecko ma już wszystkie mleczaki.

Higiena

Zęby mleczne są dużo bardziej podatne na próchnicę niż zęby stałe. Dlatego należy dbać o nie szczególnie, aby nie wypadły przedwcześnie, co może spowodować nieprawidłowe wyrastanie zębów stałych. Obowiązkowe szczotkowanie pastą o stężeniu fluoru 1000 ppm (wielkość ziarenka groszku). Najlepiej przyzwyczajajmy dziecko do szczotkowania zębów po każdym posiłku, aby wyrobiło sobie dobry nawyk.

Dzieci powinny spożywać jak najwięcej produktów które nie mają właściwości próchnicotwórczych (np. ciemne pieczywo, sery, kasze, mleko, świeże warzywa i owoce), zamiast pokarmów i napojów zawierających duże ilości cukru. Starajmy się nauczyć dziecko zdrowych nawyków, np. spożywania warzyw jako przekąsek. Wykluczmy podjadanie pomiędzy posiłkami, nadając diecie przedszkolaka pewien rytm. Ograniczmy również picie soków owocowych do 250 ml dziennie (np. do posiłku). Pamiętajmy o suplementacji witaminy D, która jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Dieta

Profilaktyka i wizyty u stomatologa

Terminy wizyty dla dzieci w wieku przedszkolnym powinien wyznaczać stomatolog, ale przyjmuje się, że powinny się odbywać co 3 miesiące. Ponieważ próchnica w zębach mlecznych rozwija się szybko, niezmiernie ważne są regularne wizyty u pedodonty. W statystykach okres przedszkolny jest to wiek, w którym przeciętny 5-latek ma aż 5 zębów z aktywną próchnicą (czyli ¼ wszystkich zębów). Likwidowanie aktywnych ognisk próchnicy w zębach mlecznych pozwoli uniknąć przeniesienia się bakterii na zęby stałe (pojawiają się od 6. roku życia). Dentysta na wizytach kontrolnych może ocenić ryzyko próchnicy u dziecka i w odpowiednim momencie zalecić np. kurację fluorkową (jako profilaktykę próchnicy) lub lakowanie bruzd i szczelin.

Jest to najważniejszy czas w rozwoju zgryzu dziecka. Karmienie piersią kształtuje prawidłowe ułożenie szczęk i języka oraz zapobiega tworzeniu się wad zgryzu.

Higiena

Zanim pojawią się zęby, przecieramy wały dziąsłowe gazą zwilżoną letnią wodą. Po pojawieniu się pierwszego ząbka rozpoczynamy delikatne oczyszczanie specjalną szczoteczką, nakładając na nią pastę o stężeniu 1000 ppm fluoru (wielkości ziarenka ryżu). Zęby oczyszczamy przynajmniej 2 razy na dobę.

W tym wieku zarówno pokarmy, jak i przekąski nie powinny zawierać cukru.

Nie podajemy dziecku przed snem słodzonych herbatek i napojów, przyzwyczajamy do smaku niegazowanej wody. Jeśli podamy dziecku posiłek lub słodzony napój przed snem albo w jego trakcie, należy powtórnie wyszczotkować zęby.

Dieta

Profilaktyka i wizyty u stomatologa

Gdy pojawią się pierwsze ząbki – czyli między 6. a 12. miesiącem życia – powinniśmy odbyć z dzieckiem pierwszą wizytę u stomatologa. Lekarz sprawdzi wówczas, czy szczęka i żuchwa rozwijają się prawidłowo, oceni stan błony śluzowej i udzieli nam najważniejszych informacji o pielęgnacji zębów mlecznych. Wyznaczy również termin kolejnej wizyty.

6-13 lat

wiek przedszkolny

szkoła podstawowa

3-6 lat

wiek przedszkolny

0-3 lata

noworodek i maluch

Q&A - pytania i odpowiedzi

Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u stomatologa?

Kiedy wybieramy się po raz pierwszy z naszymi pociechami do dentysty, warto wybrać pedodontę, czyli lekarza stomatologa zajmującego się dziećmi. Pedodonta wie, jak poprowadzić wizytę, aby była ona komfortowa dla dziecka. Dodatkowo, jego gabinet często jest specjalnie przygotowany dla maluchów: np. ma przyjazny, kolorowy wystrój.

Pozytywnym wspomnieniem po odbytej wizycie jest również nagroda. Może to być naklejka, kolorowanka lub nowa kolorowa szczoteczka do zębów samodzielnie wybrana w sklepie.

Pamiętajmy, żeby już w domu informować dziecko, że idziemy do lekarza, ćwiczyć otwieranie buzi i pozytywnie mówić o wizycie u dentysty. Unikajmy słów: ból, wiercenie, strach etc. Bądźmy przykładem dla swoich pociech i od najmłodszych lat traktujmy wizyty profilaktyczne w gabinecie stomatologicznym jako ważną dal naszego zdrowia praktykę, która nie musi budzić negatywnych emocji.

Czy karmienie piersią może powodować wady zgryzu u dziecka?

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem, by zapewnić dziecku niezbędne składniki odżywcze i budować jego odporność. Karmienie dziecka piersią minimalizuje również powstawanie wad zgryzu. Pijąc pokarm z piersi, dziecko może wziąć do ust jej dużą część i wykonywać ruchy robaczkowe – mleko spływa wówczas do tylnej części jamy ustnej, a dziecko może przełykać je regularnie. Z kolei podczas karmienia butelką noworodek musi wykonywać ruchy tłokowe i przykrywać językiem koniec smoczka, aby zahamować nadmierny wypływ pokarmu z butelki. Są to ruchy niefizjologiczne, których długofalowym skutkiem mogą być wady zgryzu.

Czy 3-letniemu dziecku można podać znieczulenie podczas leczenia zęba?

Można, o ile dziecko współpracuje: jeśli maluch jest spokojny, a lekarz odwróci jego uwagę w taki sposób, że może bezpiecznie zrobić zastrzyk. Problem polega na tym, że małe dzieci nie zawsze cierpliwie siedzą przez dłuższy czas w nieruchomej pozycji. Zdarza się, że leczenie mleczaka odbywa się bez znieczulenia, jeśli ubytek jest powierzchniowy.

Biała plamka na świeżo wyrżniętym zębie. Co robić?

Biała plamka (z ang. „white spot”) to często oznaka demineralizacji szkliwa, czyli pierwsza faza rozwoju próchnicy. Najlepiej udać się wtedy do stomatologa, aby zalecił odpowiednie działania profilaktyczne lub leczenie, a także zdiagnozował problem. Białe plamy na zębach stałych u dzieci mogą być też objawem fluorozy czy odczynem polekowym. Konsultacja z pedodontą będzie wówczas najlepszym rozwiązaniem.

Czy dzieci mogą mieć zapalenie dziąseł?

Oczywiście, stan zapalny dziąseł to efekt niedostatecznej higieny jamy ustnej w okolicy przydziąsłowej. W płytce nazębnej gromadzą się bakterie, które również powodują stany zapalne dziąseł i przyzębia. Objawem może być zaczerwienienie, tkliwość, ból, a nawet krwawienie. Jeśli zaobserwujemy taki stan u swojego dziecka, udajmy się do stomatologa lub higienistki na profesjonalne oczyszczanie zębów. Dla dzieci szczególnie polecany jest zabieg GBT, czyli wieloetapowe, bezbolesne oczyszczanie zębów.

Jak długo powinniśmy pomagać dziecku w myciu zębów?

Zgodnie z literatura przedmiotu dopiero mniej więcej w 8. roku życia dziecko nabiera takich zdolności manualnych, że może czyścić zęby samo, bez kontroli rodzica. Pamiętajmy jednak, że każdy rozwija się inaczej i czasami pomoc rodzica będzie potrzebna nawet do 12. roku życia. Dobrym testem, czy nasza kontrola jest jeszcze potrzebna, są płyny lub tabletki z fuksyną czy pasta edukacyjna (Elgydium), wybarwiające płytkę nazębną. Jeśli po takim teście okaże się, że dziecko umyło dokładnie zęby i nie musi niczego poprawiać, nasza pomoc jest zbędna.

Co robić, kiedy dziecko złamie lub wybije stały ząb?

  • umieścić wybity ząbek w kubeczku, zalać go mlekiem lub solą fizjologiczną.

Wybity ząb zasycha i obumiera w przeciągu 30 minut, jednak przechowując go we wspomniany sposób, wydłużysz ten czas i zwiększysz prawdopodobieństwo powodzenia reimplantacji. Umów pilną wizytę doraźną. Dobra wiadomość w około 50% przypadków ząb „przyjmuje” się z powrotem.

Stałe zęby służyć nam będą do końca życia. Szybkość reakcji rodzica po urazie na pewno będzie miała wpływ na szansę uratowania zęba. To co należy zrobić błyskawicznie:

Ból zęba u małego dziecka – co robić?

Ból zęba u małego dziecka może pojawić się z kilku przyczyn: próchnicy, urazu mechanicznego lub w fazie wyrzynania zęba stałego. W przypadku urazów mechanicznych (wybity ząb, znaczące ukruszenie), należy niezwłocznie umówić się na wizytę.

Co jednak, gdy urazu nie było, a dziecko raz na jakiś czas wspomina, że pobolewa go ząbek?

Jeśli mówimy o 6-latku, przyczyną może być właśnie ruszanie się zęba w fazie przed wypadnięciem. Nie diagnozujmy jednak dziecka samodzielnie – równie dobrze powodem takiego pojawiającego się raz na jakiś czas bólu może być głęboka próchnica. Taka, której nie widać gołym okiem, ale która może doprowadzić do opuchnięcia buzi dziecka i nieustępującego bólu. We wszystkich przypadkach konieczna jest ocena specjalisty, nie zwlekaj umów wizytę.

Nasze webinary

Czytaj więcej

Kiedy z dzieckiem do ortodonty? Sprawdź, w jakim wieku umówić

Jak leczyć próchnicę zębów u dzieci?

Higiena jamy ustnej dziecka

Zatrważające statystyki próchnicy u trzylatków!

Kiedy pierwszy raz wybrać się z dzieckiem do ortodonty?

Czy zęby mleczne trzeba leczyć? Próchnica u najmłodszych

Samo mycie nie wystarcza! Zobacz, jak ważna jest profilaktyka

Stomatologia w enel-med to

DOŚWIADCZENIE

27-letnie doświadczenie w zakresie stomatologii.

KLINIKI

21 nowocześnie i specjalistycznie wyposażonych oddziałów w 7 największych miastach Polski.

Pełen zakres usług stomatologicznych.

ZAKRES USŁUG

PROFESJONALNY ZESPÓŁ

Zespół ponad 190 stomatologów oraz ponad 140 asystentek i higienistek.

Nasze kliniki

Katowice

Oddział Chorzowska

ul. Chorzowska 152

Kraków

Oddział Galeria Krakowska

ul. Pawia 5

Kraków

Oddział Wadowicka

ul. Wadowicka 3A

Gdańsk

Oddział Grunwaldzka

al. Grunwaldzka 163

Łódź

Oddział Manufaktura

ul. Drewnowska 58

Poznań

Oddział Galeria Malta

ul. Maltańska 1

Poznań

Oddział Kupiec Poznański

pl. Wiosny Ludów 2

Warszawa

Oddział Arkadia

al. Jana Pawła II 82

Warszawa

Oddział Atrium

al. Jana Pawła II 29

Warszawa

Oddział Blue City

Al. Jerozolimskie 179

Warszawa

Oddział Galeria Młociny

ul. Zgrupowania AK "Kampinos" 15

Warszawa

Oddział Galeria Północna

ul. Światowida 17

Warszawa

Oddział Homepark Targówek

Malborska 4

Warszawa

Oddział Postępu

ul. Postępu 6

Warszawa

Oddział Promenada

ul. Ostrobramska 75c

Warszawa

Oddział Puławska

ul. Puławska 326

Warszawa

Oddział Ursus

ul. Aleksandra Prystora 8

Warszawa

Oddział Wilanów

Al. Rzeczypospolitej 14

Warszawa

Oddział Zacisze

ul. Gilarska 86C

Wrocław

Oddział Szczytnicka

ul. Szczytnicka 11

Wrocław

Oddział West Gate

ul. Lotnicza 12

Copyright © Centrum Medyczne ENEL-MED S.A.

Wszelkie prawa zastrzeżone